ниски магнезиум тест на крвта ниво. Што значи недостаток на магнезиум значи?

Долна граница на магнезиум тест е 1.5 mg / dl (или 0,6 mmol / l).

Причини за недостиг на магнезиум вклучуваат дијареа, злоупотреба на алкохол, лошо контролиран дијабетес, прекумерна или хронична повраќање. Тоа може да биде присутна со хипомагнезинемија (но не е потребно).

Некои од симптомите се вртоглавица, хиперексцитабилност, грчеви во мускулите, мускулна слабост и замор.

:
| :
:
:
1.5   -
2.3
mg/dL
нормално
0.6   -
0.95
mmol/L
нормално


висок магнезиум тест на крвта ниво

магнезиум вредности и дефиниции

види исто така:

високо анти-SS-б (ла) резултатите од тестот позитивен референтни вредности Што значи висок Анти-SS-B (La) резултатите од тестот позитивен референтни вредности на ниво значи?

висок бикарбонат (HCO 3) тест ниво Што значи висок бикарбонат (HCO 3) значи?

висок reumatoid фактор (РФ) резултатите од тестот позитивен референтни вредности Што значи висок Reumatoid фактор (РФ) резултатите од тестот позитивен референтни вредности на ниво значи?

ниски пируват резултат од тестот референтни вредности Што значи ниска Пируват резултат од тестот референтни вредности на ниво значи?

нормално carcionembryonic антиген (CEA) за пушач резултат од тестот Што е вредност на еден нормален Carcinoembryonic антиген (CEA) ниво за пушачи?

висок антистрептолизин о титар (ASOT) резултатите од тестот позитивен референтни вредности за возрасни Што значи висок антистрептолизин О титар (ASOT) резултатите од тестот позитивен референтни вредности за возрасни ниво значи?

ниски анти-müllerian хормон резултат од тестот референтни вредности за 13-45 години Што значи ниска Анти-Müllerian хормон резултат од тестот референтни вредности за 13-45 години ниво значи?

ниски progesterne резултат од тестот референтни вредности за женски средината на лутеална Што значи ниско прогестерон резултат од тестот референтни вредности за женски средината на лутеална ниво значи?

ниски вкупни тријодотиронин резултат од тестот референтни вредности Што значи пониски тријодотиронин резултат од тестот референтни вредности на ниво значи?

висок витамин Б9 (фолна киселина / фолна киселина) црвени крвни зрнца резултат од тестот референтни вредности Што значи висок Витамин Б9 (фолна киселина / Фолната киселина) - црвените крвни клетки тест резултат референтни вредности на ниво значи?

висок аланин трансаминаза крвта тест ниво за женските Што значи висока (ALT / ALAT), SGPT тест на крвта ниво значи за жените?

висок тироидната жлезда стимулирачки хормон (ТСХ или тиротропин) тест резултат референтни вредности за новороденчиња Што горниот тироидната жлезда стимулирачки хормон (ТСХ или тиротропин) тест резултат референтни вредности ниво значи за возрасни?

en  hr  af  ar  az  bg  ca  cs  da  de  el  es  et  fa  fi  fr  he  hi  ht  hu  hy  id  is  it  ja  ka  ko  lt  lv  mk  ms  nl  no  pl  pt  ro  ru  sk  sl  sq  sr  sv  sw  ta  th  tr  uk  vi  zh  zht  
Copyright (C):Online press. All rights reserved.

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more