високо ниво на триглицериди резултат од тестот за млади. Што покачена Триглицериди тест ниво за 10-39 годишниот луѓе значи?

горната граница на нормалното ниво на триглицериди тест за 10 - 39 години стари лица е 110mg / dl (или 1,2 mmol / L).

тело го користи Триглицериди за енергија, како што се тип на масти.

Високо ниво на триглицериди може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања и може да биде знак на метаболички синдром. Високо ниво се предизвикани од прекумерна телесна тежина, лошо контролиран дијабетес, понижена тироидната жлезда, болести на бубрезите. редовно внесување на повеќе калории отколку што согорувате или пиење многу алкохол.

пациентите тип :

10-39 години

Долна граница :
| Горната граница :
единица :
дијагностицира :
54   -
110
mg/dl
нормално
0.61   -
1.2
mmol/L
нормално


ниско ниво на триглицериди резултат од тестот за млади

високо ниво на триглицериди резултат од тестот за средната возраст на луѓето

ниско ниво на триглицериди резултатите од тестот на средовечните луѓе

високо ниво на триглицериди резултат од тестот за постарите луѓе

ниско ниво на триглицериди резултат од тестот за постарите луѓе

триглицериди вредности и дефиниции

види исто така:

ниски анти-SS-б (ла) тест резултат негативни референтни вредности Што значи ниска Анти-SS-B (Ла) тест резултат негативни референтни вредности на ниво значи?

висок тромбин времето на коагулација (TCT) тест резултат референтни вредности Што значи висок тромбин времето на коагулација (TCT) тест резултат референтни вредности на ниво значи?

ниски follicule-stimulatinghormone (FSH) тест резултат референтни вредности за жени во овулација Што значи ниска фоликул-stimulatinghormone (FSH) тест резултат референтни вредности за жени во овулација ниво значи?

висок хлорид во тест на крвта Што хиперхлоремија значи?

висока пунџа / креатинин сооднос резултат од тестот референтни вредности Што значи висок BUN / Креатин Сооднос на резултатите од тестот референтни вредности на ниво значи?

низок број на ЦД4 + клетки тест резултат референтни вредности за возрасни Што низок број на ЦД4 + клетки тест резултат референтни вредности за ниво возрасни значи?

висок hydroxyprogesterone резултат од тестот референтни вредности за мажи Што значи висок hydroxyprogesterone резултат од тестот референтни вредности за машки ниво значи?

висок раст хормон (постот) тест резултат референтни вредности Што значи висок раст хормон резултат од тестот референтни вредности на ниво значи?

високо анти-фосфолипиди lgg резултат од тестот силна позитивна референтни вредности Што значи висок Анти-фосфолипиди lgG резултат од тестот силна позитивна референтни вредности на ниво значи?

Ниското ниво на витамин Б9 (фолна киселина / фолна киселина) -serum резултат од тестот референтни вредности за повеќе од 1 години Што значи ниска витамин Б9 (фолна киселина / Фолната киселина) - Серум резултат од тестот референтни вредности за повеќе од 1 година стар ниво значи?

висок ретикулоцити резултат од тестот референтни вредности за деца Што значи висок Ретикулоцити резултат од тестот референтни вредности за деца ниво значи?

ниски анти-фосфолипиди lgg резултат од тестот негативни референтни вредности Што значи ниска Анти-фосфолипиди lgG резултат од тестот негативни референтни вредности на ниво значи?

en  hr  af  ar  az  bg  ca  cs  da  de  el  es  et  fa  fi  fr  he  hi  ht  hu  hy  id  is  it  ja  ka  ko  lt  lv  mk  ms  nl  no  pl  pt  ro  ru  sk  sl  sq  sr  sv  sw  ta  th  tr  uk  vi  zh  zht  
Copyright (C):Online press. All rights reserved.

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more